Tänavakunstnik

26. mai 2017, 16:39 | Posted in kribamisi, Muinasjutud | Lisa kommentaar

Pärast lõputuna tunduvat märtsilund ning aprillikuu tujukust üllatas mai pehme soojusega. Talvest kahvatuna naeratati igale lunastavale päikesekiirele, linn ärkas jälle ellu, tänulikult koguneti väljas väikesteks sõbralikeks jutuajamiseks või paariks mõnusaks kohvitunniks. Kevad oleks otsekui loa andnud elurõõmuks ja armastuseks.

Endiselt sagisid tänavatel kärmed tööst ja olmest vaevatud, kuid nüüd ilmusid nende vahele turistid, luuslonkijad ja päevanautijad, majesteetlikus rahus omi radu seilates. Need õndsad kevadekummardajad päevitasid parkides, tinistasid mahedas õhtus õllekest ja näppisid kõnniteedel hajameelselt kitarrikeeli, muutes nende ümber ja üle siblivate asjalike meele häirivalt äraolevaks.

Peatänava kõnnitee otsale sättis end teiste hulka üks kõhetu noor mees. Kulunud ketsidest kuni paremaid päevi näinud kaabuni nägi ta välja tõelise tänavaelanikuna, isegi liiga tõelisena, otsekui üritaks ta end püüdlikult maskeerida ja tänava kaitsva halliga ühte sulada. Paar pilti, söed ja pliiatsid välja, joonistusmapp kätte, mingi kastike istumise alla – ja tänavakunstnik on teenistuseks valmis. Pildid on tal aga ilusad, lausa lummavad, portreed kütkestavad sügavamõttelise silmavaate ja imeliste näojoontega, joonistatud tunduvad ebatavaliste ja täiuslike õilishingedena. Pole ime, et möödujate pilk tihtilugu pooleldi hüpnotiseeritult piltidele pidama jääb, jalgeesist märkamata kergelt komistades, kuid ikka edasi vaadates, lootusetult ja igatsevalt salaja end nähtus ära tunda soovides.

Kunstnik aga ei tee koperdajatest ja silmapunnitajatest väljagi, joonistab äraolevalt ja süvenenult vaid endale nähtavat, otsekui poleks tal ei enda piltide, möödakõndijate ja ülepea kogu maailmaga asjagi ning üldse oleks parem, kui keegi teda ei tülitaks… Kuid pildimaagia mõjub, käputäiest lummatuist, kes on seisma ja pilte imetlema jäänud, astub lõpuks areldi esile noor tudengiohtu naine. Temas võitlevad silmnähtavalt igatsus ja piinlikkus, ideaaliotsija nõudlik silmasära ei taha lääpatallatud kingadele aga kuidagi alla vanduda ning lõpuks murrab esile vältimatu ja hingepaljastav: „Ee…?“ Vapper jutualgus jääb esialgu küll kõrvalseisjate pilgurahest kurku kinni, kuid tudengihinge igatsus on häbist suurem, lääpas tallad suunavad aga suud ja nii see kompromiss sünnib: „ee…mmm…mis ühe portree joonistamine maksab?“

—kusagil tüdruku silmade taga plahvatavad ühekorraga miljonid tähed, ajaeelne ürgvalgus pimestab keha ja mõistuse murdsekundiga pealaest jalatallani infovabaks, pärispatuvabaks, tabula rasaks, valgus valgusest, igavik igavikust—

Ah ei.

See oli kõigest kunstniku pilk. Kõnetamisest üllatunud, siiski jahmatavalt intensiivne ja tõsine, otsekui rangelt küsija vastuseväärilisust vaagides, puurib see vaade end tudengi silmi.

„Maksa nii nagu ise tahad.“

Tüdruk võpatab, ärkab ulmast, häbeneb hetkeks, sõitleb end sisimas, kogub end ja vastab surmaminejast jänese meeleheitliku uljusega: „Kui nii, siis palun joonistage mind.“

Juba on kärme liigutusega suvaline istekastike eikusagilt välja roobitsetud ja kunstniku ette asetatud, juba potsatab piiga toimuva kiirusest jahmununa pingikesele, juba sähvib pliiats….ei, ei sähvi. Joonistaja jääb tudengit silmitsema, seekord aga hajameelselt temast läbi, üle ja ümber vaadates. Ta unustab end oma väljapoole pööratud sisekaemusse publiku kannatuse jaoks pisut liiga pikalt, kuklakratsimistest ja kulmukergitamistest saavad nõudlik nohin ja küsimühatused, üks eriti hoolsalt vali „mhh?“ äratab kunstniku transist ning…nüüd sähvib see pliiats tõepoolest kevadkülviga veidi hiljaks jäänud universumilooja ülehelikiirusel.

Jätkub…

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: